نقش  تحلیل داده در برنامه ریزی شهری

آینده برنامه ریزی شهری چگونه خواهد بود؟

Data Analytics In Urban Planning

در سال های اخیر شاهد افزایش چشمگیر نرخ رشد جمعیت در سراسر جهان بوده ایم.

در حالی که بیش از 123 سال طول کشید تا جمعیت جهان از یک میلیارد به دو میلیارد برسد، تنها 94 سال دیگر طول کشید تا پنج میلیارد نفر دیگر افزایش یابد. کارشناسان تخمین می زنند که ممکن است تا سال 2022 شاهد افزایش جمعیت جهان به هشت میلیارد نفر باشیم.

علاوه بر این، در چند دهه اخیر، افراد بیشتری نیز به مناطق شهری نقل مکان کرده اند. تخمین زده می شود که تا سال 2050، حدود 66 درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری ساکن خواهند شد..

این مهاجرت دسته جمعی به محیط های شهری فشار زیادی را بر زیرساخت های شهری از جمله تنظیمات زندگی، حمل و نقل عمومی و سایر امکانات اجتماعی وارد کرده است..

این بدان معناست که امروزه بخش برنامه ریزی شهری با چالش های مهمی در ساخت شهرهایی که می توانند از افزایش جمعیت حمایت کنند، مواجه است. تجزیه و تحلیل داده ها به عنوان ابزاری حیاتی برای برنامه ریزان شهری برای ساختن محیط های شهری ایمن تر، تمیزتر و مولدتر در این سناریو ظاهر شده است..

در این نوشته، بررسی می کنیم که چگونه تجزیه و تحلیل داده ها، حال و آینده توسعه شهری را تغییر می دهد.

نقش تجزیه و تحلیل داده ها در برنامه ریزی شهری مدرن

تجزیه و تحلیل داده ها به برنامه ریزان شهری کمک می کند تا شهرهای کارآمدتری بسازند. این روزه مردم به گوشی های هوشمند وابسته شده اند.

این امر به برنامه ریزان شهری امکان دسترسی به اقیانوسی از داده ها را داده است که می توانند از آن برای به دست آوردن بینش های مهم در مورد استفاده از تأسیسات شهری، حمل و نقل عمومی و ترتیبات زندگی شهری استفاده کنند و به آنها امکان می دهد زیرساخت های بهتری ایجاد کنند..

علاوه بر این، برنامه‌ریزان شهری می‌توانند از تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده و هوش مصنوعی برای اجرای شبیه‌سازی‌هایی استفاده کنند که نمایش دقیقی از چگونگی تأثیر توسعه‌های شهری پیشنهادی بر زندگی میلیون‌ها شهروند ارائه می‌دهد..

به عنوان مثال، با استفاده از تجزیه و تحلیل پیش بینی، برنامه ریزان شهری می توانند مدل های مجازی زیرساخت های حمل و نقل را ایجاد کنند و شرایط ترافیکی را شبیه سازی کنند تا بینشی در مورد اینکه چگونه سیستم جدید بر شرایط ترافیکی در سراسر شهر تأثیر می گذارد، به دست آورند و به آنها اجازه می دهد تا سیستم های حمل و نقل عمومی را طراحی کنند که تراکم ترافیک را به حداقل برساند..

بهبود ارتباط بین شهرنشینان و توسعه دهندگان

مشکل دیرینه ای که برنامه ریزان شهری با آن مواجه بوده اند، درک مسائلی است که ساکنان شهر با آن مواجه هستند.خوشبختانه، با هجوم فناوری های جدید و اینترنت اشیا، برنامه ریزان شهری می توانند به طور مؤثرتری با مردم تعامل داشته باشند و از تجزیه و تحلیل داده ها برای دریافت بینش بهتر در مورد نیازها و بزرگترین مسائل خود استفاده کنند.تجزیه و تحلیل داده ها همچنین به برنامه ریزان شهری اجازه می دهد تا بینش خود را با ساکنان شهر به اشتراک بگذارند و آنها را تشویق به مشارکت در طراحی شهرهای کارآمد با ارائه ایده هایی در مورد چگونگی بهبود برخی جنبه های زندگی شهری، مانند حمل و نقل عمومی و دفع زباله، کنند.

بهبود مدیریت منابع

رشد یک شهر یا هر منطقه شهری به نحوه مدیریت منابع بستگی دارد.از طریق تجزیه و تحلیل داده های کلان، برنامه ریزان شهری می توانند بینش دقیقی در مورد نحوه استفاده از منابع شهری به دست آورند و از این بینش ها برای تخصیص منابع به مناطقی که بیشتر به آنها نیاز است استفاده کنند.

تجزیه و تحلیل داده ها چطور بر آینده برنامه ریزی شهری تاثیر می‌گذارد؟

امروزه، بسیاری از توسعه‌دهندگان در سراسر جهان در حال توسعه شهرهای هوشمند هستند که می‌توانند نیازهای میلیون‌ها شهرنشین را پشتیبانی کنند و در عین حال دستاوردهای بهتری را در بسیاری از زمینه‌ها مانند اجرای قانون و حمل‌ونقل به ارمغان بیاورند..

در واقع، تجزیه و تحلیل داده ها قبلاً به برنامه ریزان شهری کمک کرده است تا 280 شهر را به شهرهای هوشمند تبدیل کنند و ممکن است در دهه آینده تعداد بیشتری از این شهرها رخ دهد.

تجزیه و تحلیل داده ها همچنین یک نیروی محرکه اصلی در توسعه محیط های شهری بدون کربن در آینده خواهد بود، زیرا بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در حال آزمایش برنامه هایی برای کاهش ردپای کربن شهرها هستند..

استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها بهترین راه برای برنامه ریزی شهری است

استفاده از قابلیت های تجزیه و تحلیل داده ها برای ایجاد برنامه های توسعه شهری موثر حیاتی خواهد بود.

منبع:

www.seleritysas.com

گردآوری: مهدیه جلیلی

پیام بگذارید